Rezumatul profilului de siguranțăProfilul general de siguranță al Talzenna se bazează pe datele cumulate de la 1088 de pacienți, inclusiv 690 pacienți cărora li s-a administrat talazoparib în monoterapie 1 mg zilnic în studii clinice pentru tumori solide și 398 pacienți cu mCRPC cărora li s-a administrat talazoparib 0,5 mg în asociere cu enzalutamidă 160 mg în studiul TALAPRO-2.
Cele mai frecvente (≥ 20%) reacții adverse la pacienții cărora li s-a administrat talazoparib în aceste studii clinice au fost anemia (55,6%), fatigabilitatea (52,5%), greața (35,8%), neutropenia (30,3%), trombocitopenia (25,2%) și scăderea apetitului alimentar (21,1%). Cele mai frecvente (≥ 10%) reacții adverse de Grad ≥ 3 la talazoparib au fost anemia (39,2%), neutropenia (16,5%) și trombocitopenia (11,1%).
Modificări ale dozei (reduceri ale dozei sau întreruperi ale dozei) din cauza oricărei reacții adverse au avut loc la 58,7% dintre pacienții la care s-a administrat Talzenna 1 mg în monoterapie. Cele mai frecvente reacții adverse care au dus la modificări ale dozei au fost anemia (33,5%), neutropenia (11,7%) și trombocitopenia (9,9%).
Întreruperea permanentă datorată unei reacții adverse a avut loc la 2,9% dintre pacienții cărora li s-a administrat Talzenna; cea mai frecventă a fost anemia (0,6%). Durata medie de expunere a fost de 5,6 luni (interval 10,0 - 70,2).
Întreruperea dozei de Talzenna din cauza reacțiilor adverse a avut loc la 62,1% dintre pacienții cu mCRPC cărora li s-a administrat talazoparib în asociere cu enzalutamidă; cea mai frecventă a fost anemia (44%). Reduceri ale dozei de Talzenna din cauza reacțiilor adverse a avut loc la 52,8% dintre pacienți; cea mai frecventă a fost anemia (43,2%). Întreruperea permanentă a Talzenna datorată unei reacții adverse a avut loc la 18,8% dintre pacienți; cea mai frecventă a fost anemia (8,3%). Durata medie de expunere la talazoparib a fost de 86 săptămâni (interval 0,29 - 186,14).
Lista reacțiilor adverse sub formă de tabelTabelul 4 rezumă reacțiile adverse pe baza seturilor de date cumulate, enumerate în funcție de clasificarea pe aparate, sisteme și organe și de categoria de frecvență. Categoriile de frecvență sunt definite ca: foarte frecvente (≥ 1/10), frecvente (≥ 1/100 și < 1/10) și mai puțin frecvente (≥1/1000 și <1/100). În cadrul fiecărui grup de frecvență, reacțiile adverse sunt prezentate în ordinea descrescătoare a gravității.
Tabelul 4. Reacții adverse pe baza seturilor de date cumulate din 8 studii (N = 1088)
Clasificarea pe aparate, sisteme și organe
Toate gradele Grad 3 Grad 4
Frecvențăn (%) n (%) n (%)
Termen preferat
Tumori benigne, maligne şi nespecificate (incluzând chisturi şi polipi)
Mai puțin frecvente
Sindrom mielodisplazic/Leucemie acută 2 (0,2) 1 (< 0,1) 1 (< 0,1)mieloidăa
Tulburări hematologice și limfaticeFoarte frecventeTrombocitopenieb 274 (25,2) 88 (8,1) 33 (3,0)
Anemiec 605 (55,6) 411 (37,8) 16 (1,5)
Neutropenied 330 (30,3) 163 (15,0) 17 (1,6)
Clasificarea pe aparate, sisteme și organe
Toate gradele Grad 3 Grad 4
Frecvențăn (%) n (%) n (%)
Termen preferat
Leucopeniee 195 (17,9) 52 (4,8) 2 (0,2)
FrecventeLimfopenief 88 (8,1) 37 (3,4) 4 (0,4)
Tulburări metabolice și de nutriție
Foarte frecventeApetit alimentar scăzut 230 (21,1) 11 (1,0) 0 (0,0)
Tulburări ale sistemului nervosFoarte frecventeAmețeală 157 (14,4) 4 (0,4) 1 (< 0,1)
Cefalee 207 (19,0) 8 (0,7) N/A
FrecventeDisgeuzie 68 (6,3) 0 (0,0) 0 (0,0)
Tulburări vasculareFrecventeTromboembolism venos*g 36 (3,3%) 23 (2,1%) 2 (0,2%)
Tulburări gastro-intestinaleFoarte frecventeVărsături 167 (15,3) 9 (0,8) 0 (0,0)
Diaree 205 (18.8) 4 (0,4) 0 (0,0)
Greață 389 (35,8) 10 (0,9) N/A
Durere abdominalăh 162 (14,9) 12 (1,1) N/A
FrecventeStomatită 54 (5,0) 0 (0,0) 0 (0,0)
Dispepsie 69 (6,3) 0 (0,0) N/A
Afecțiuni cutanate și ale țesutului subcutanatFoarte frecventeAlopecie 189 (17,4) N/A N/A
Tulburări generale și la nivelul locului de administrareFoarte frecventeFatigabilitatej 571 (52,5) 58 (5,3) N/A
Abrevieri: n = număr de pacienți; N/A = nu este cazul.
* Au fost raportate reacții adverse la medicament de Gradul 5.
a. Vezi și pct. 4.4.
b. Include termeni preferați de trombocitopenie și scăderea numărului de trombocite.
c. Include termenii preferați de anemie, scăderea hematocritului, scăderea hemoglobinei și scăderea numărului de globule roșii din sânge.d Include termenii preferați de neutropenie și numărul de neutrofile scăzute..
e. Include termenii preferați de leucopenie și număr scăzut de globule albe.
f. Include termenii preferați de număr scăzut de limfocite și limfopenie.g. Include termenii preferați de embolie pulmonară, tromboză venoasă profundă, embolie venoasă și tromboză venoasă. Vezi și pct. 4.4.h. Include termenii preferați de durere abdominală, durere în partea superioară a abdomenului, disconfort abdominal și durere în partea inferioară a abdomenului.i. Include termenii preferați de fatigabilitate și astenie.
Descrierea reacțiilor adverse selectateMielosupresieReacțiile adverse tip mielosupresie, și anume anemia, neutropenia și trombocitopenia, au fost raportate foarte frecvent la pacienții tratați cu talazoparib. Reacții adverse de Grad 3 și Grad 4 de tip mielosupresiv au fost raportate la 37,8% și 1,5% dintre pacienți pentru anemie, 15,0% și 1,6% pentru neutropenie și 8,1% și 3,0% pentru trombocitopenie. Nu au fost raportate decese datorate reacțiilor adverse legate de mielosupresie.
În studiile cu monoterapie (grupa de pacienți cu 1 mg/zi), cele mai frecvente reacții adverse de mielosupresie asociate cu modificări ale dozei au fost anemia (33,5%), neutropenia (11,7%) și trombocitopenia (9,9%) raportate pentru până la aproximativ 30% dintre pacienții din grupa de pacienți cu talazoparib 1 mg/zi, iar cea asociată cu întreruperea permanentă a medicamentului de studiu a fost anemia, raportată la 0,6% dintre pacienți.
La pacienții cu mCRPC tratați cu talazoparib în asociere cu enzalutamida, anemia a dus la întreruperea dozei de talazoparib la 44,0% dintre pacienții, scăderea numărului de neutrofile la 13,6% și scăderea numărului de trombocite la 7,8%. Per total, 42,5% dintre pacienți au avut nevoie de transfuzii de sânge. Cea mai frecventă transfuzie de sânge a fost cea de masă eritrocitară 39,2%. Oprirea datorată anemiei, neutropeniei și trombocitopeniei au avut loc la 8,3%, 3,3% și respectiv 0,5% dintre pacienți.
Raportarea reacțiilor adverse suspectateEste importantă raportarea reacțiilor adverse suspectate după autorizarea medicamentului. Acest lucru permite monitorizarea continuă a raportului beneficiu/risc al medicamentului. Profesioniștii din domeniul sănătății sunt rugați să raporteze orice reacție adversă suspectată prin intermediul sistemului național de raportare, astfel cum este menționat în Anexa V.
Grupa farmacoterapeutică: agenți antineoplazici, alți agenți antineoplazici, codul ATC: L01XK04
Mecanism de acțiuneTalazoparib este un inhibitor al enzimelor PARP, PARP1 (IC50=0,7 nM) și PARP2(IC50=0,3 nM).
Enzimele PARP sunt implicate în răspunsul căilor de semnalizare activate la deteriorarea ADN-ului celular, cum sunt repararea ADN, transcripția genelor și moartea celulară. Inhibitorii PARP (PARPi) exercită efecte citotoxice asupra celulelor canceroase prin 2 mecanisme, inhibarea activității catalitice a PARP și prin captarea PARP, în care proteina PARP legată de un PARPi nu se disociază prompt de o leziune a ADN-ului, împiedicând astfel repararea ADN-ului, replicarea și transcripția ș,astfel rezultă, apoptoza și/sau moartea celulară. Tratamentul cu talazoparib, ca agent unic, al liniilor celulare canceroase care au defecte în genele de reparare a ADN-ului, duce la niveluri crescute de γH2AX, un marker al rupturilor ADN-ului dublu catenar, și duce la proliferare celulară scăzută și o rată crescutăde apoptoză. Activitatea antitumorală a talazoparib a fost, de asemenea, observată într-un model xenogrefă (XDP) derivat de la pacient cu cancer mamar BRCA mutant, în care pacientul a fost tratat anterior cu un regim pe bază de platină, precum și într-un model xenogrefă cu cancer de prostată pozitiv la receptorul androgenic (RA). În aceste modele XDP, talazoparib a scăzut creșterea tumorală și a crescut nivelul γH2AX și apoptoza în tumori.
Efectele antitumorale ale inhibiției combinate ale PARP și activității RA se bazează pe următoarele mecanisme: inhibiția semnalizării RA suprimă expresia genelor de reparare a recombinării omoloage (HRR), inclusiv BRCA1, ducând la sensibilitate la inhibarea PARP. S-a demonstrat că activitatea
PARP1 este necesară pentru funcționarea maximală a funcției RA și astfel inhibarea PARP poate reduce semnalizarea RA și crește sensibilitatea la inhibitorii semnalizării RA. Rezistența clinică la blocajul RA este uneori asociată cu co-deleția RB1 și BRCA2, care la rândul său este asociată cu sensibilitate la inhibarea PARP.
Electrofiziologie cardiacăEfectul talazoparib asupra repolarizării cardiace a fost evaluat utilizând electrocardiograme (ECG) cu potrivire de timp pentru evaluarea relației între modificarea intervalului QT corectat pentru ritmul cardiac (QTc) față de momentul inițial și concentrațiile plasmatice corespunzătoare ale talazoparib la 37 de pacienți cu tumori solide avansate. Talazoparib nu a avut un efect clinic relevant asupra prelungirii intervalului QTc la doza maximă recomandată clinic în monoterapie de 1 mg o dată pe zi.
Eficacitate și siguranță clinicăCancer mamar metastatic sau local avansat HER2-negativ și cu BRCA cu mutații ale liniei germinale (gBRCAm)
Studiul EMBRACA
EMBRACA a fost un studiu multicentric în regim deschis, randomizat, paralel, cu 2 brațe, cu Talzenna față de chimioterapie (capecitabină, eribulină, gemcitabină, vinorelbină) efectuat la pacienți cu cancer mamar metastatic sau local avansat HER2-negativ și cu BRCA cu mutații ale liniei germinale, cărora nu li s-au administrat anterior mai mult de 3 regimuri chimioterapice citotoxice pentru boala lor metastatică sau local avansată. Pacienții trebuiau să fi primit tratament cu antraciclină și/sau un taxan (dacă nu era altfel contraindicat) în context neoadjuvant, adjuvant și/sau metastatic. Pacienții cu tratament anterior cu platină pentru boală avansată trebuiau să nu aibă nicio dovadă de progresie a bolii, în timpul terapiei cu platină. Nu a fost permis niciun tratament anterior cu un PARP.
Utilizând un test în cadrul studiului clinic, dintre cei 431 de pacienți randomizați în studiul
EMBRACA, 408 (95%) au fost confirmați la nivel central ca având gBRCAm patologic sau suspectat patologic; dintre aceștia 354 (82%) au fost confirmați utilizând BRACAnalysis CDx. Statusul mutației
BRCA (gena de susceptibilitate la cancerul mamar 1 [BRCA1] pozitivă sau gena de susceptibilitate la cancerul mamar 2 [BRCA2] pozitivă) a fost similar în cadrul ambelor brațe de tratament.
În total, 431 de pacienți au fost randomizați 2:1 pentru a primi Talzenna 1 mg capsule o dată pe zi sau chimioterapie în doze standard până la progresia bolii sau toxicitate inacceptabilă. Din cei 431 de pacienți randomizați în cadrul EMBRACA, 287 au fost randomizați în brațul cu Talzenna și 144 înbrațul cu chimioterapie. Randomizarea a fost stratificată avand în vedere utilizarea anterioară a chimioterapiei pentru boala metastatică (0 față de 1, 2 sau 3), statusul triplu-negativ al bolii (cancer mamar triplu-negativ [CMTN] față de non-CMTN) și antecedente de metastază la nivelul sistemului nervos central (da față de nu).
Caracteristicile demografice, inițiale și ale bolii ale pacienților au fost, în general, similare între brațele de tratament ale studiului (vezi Tabelul 5).
Tabelul 5. Caracteristici demografice, inițiale și ale bolii - studiul EMBRACA
Talazoparib Chimioterapie(N = 287) (N = 144)
Vârsta medie (a [interval]) 45,0 (27,0, 84,0) 50,0 (24,0, 88,0)
Categoria de vârstă (a), n (%)< 50 182 (63,4%) 67 (46,5%)50 până la < 65 78 (27,2%) 67 (46,5%)≥ 65 27 (9,4%) 10 (6,9%)
Sexul, n (%)
Feminin 283 (98,6%) 141 (97,9%)
Masculin 4 (1,4%) 3 (2,1%)
Rasa, n (%)
Asiatică 31 (10,8%) 16 (11,1%)
Neagră sau afro-americană 12 (4,2%) 1 (0,7%)
Tabelul 5. Caracteristici demografice, inițiale și ale bolii - studiul EMBRACA
Talazoparib Chimioterapie(N = 287) (N = 144)
Albă 192 (66,9%) 108 (75,0%)
Altele 5 (1,7%) 1 (0,7%)
Neraportată 47 (16,4%) 18 (12,5%)
Statusul de performanță ECOG, n (%)0 153 (53,3%) 84 (58,3%)27 (44,3%) 57 (39,6%)2 6 (2,1%) 2 (1,4%)
Lipsă 1 (0,3%) 1 (0,7%)
Statusul receptorilor hormonali, n (%)
HER2-pozitiv 0 (0,0%) 0 (0,0%)
Triplu-negativ 130 (45,3%) 60 (41,7%)
Receptori hormonali pozitiv (RE pozitiv sau 157 (54,7%) 84 (58,3%)
RPg pozitiv)
Statusul BRCA, conform evaluării laboratorului 287 (100,0%) 144 (100,0%)central sau local, n (%)
Mutația BRCA1 pozitivă 133 (46,3%) 63 (43,8%)
Mutația BRCA2 pozitivă 154 (53,7%) 81 (56,3%)
Intervalul de la diagnosticul inițial de cancer mamar până la diagnosticul de cancer mamar avansat (ani) n 286 144
Mediana 1,9 2,7
Minim, maxim 0, 22 0, 24
Categorii pentru intervalul de la diagnosticul inițial de cancer mamar până la diagnosticul de cancer mamar avansat< 12 luni 108 (37,6%) 42 (29,2%)≥ 12 luni 178 (62,0%) 102 (70,8%)
Număr de regimuri citotoxice anterioare pentru boala metastatică sau avansată local
Media (deviația standard) 0,9 (1,01) 0,9 (0,89)
Mediana
Minim, maxim 0, 4 0, 3
Număr de pacienți care au primit regimuri citotoxice anterioare pentru boala metastatică sau avansată local, n (%)0 111 (38,7%) 54 (37,5%)07 (37,3%) 54 (37,5%)2 57 (19,9%) 28 (19,4%)3 11 (3,8%) 8 (5,6%)≥ 4 1 (0,3%) 0 (0,0%)
Număr de pacienți care au primit următoarele terapii anterioare, n (%)
Taxan 262 (91,3%) 130 (90,3%)
Antraciclină 243 (84,7%) 115 (79,9%)
Platină 46 (16,0%) 30 (20,8%)
Abrevieri: BRCA = gena de susceptibilitate la cancerul mamar; RE = receptor estrogenic; HER2 = receptorul 2 pentru factorul uman de creștere epidermică; N = număr de pacienți; n = număr de pacienți în categorie; RPg = receptor progesteronic.
Criteriul principal de evaluare a eficacității a fost supraviețuirea fără progresia bolii (SFP) evaluată în conformitate cu Criteriile de evaluare a răspunsului în tumorile solide (RECIST) versiunea 1.1, așa cum a fost evaluată în orb prin evaluarea independentă centrală (BICR). Obiectivele secundare au fost rata de răspuns obiectiv (RRO), supraviețuirea globală (SG), siguranța și FC.
Studiul a demonstrat o ameliorare semnificativă statistic a SFP,criteriul principal de evaluare a eficacității, pentru Talzenna comparativ cu chimioterapia. Nu a existat niciun efect semnificativ statistic asupra SG în momentul analizei finale a SG. Datele de eficacitate pentru EMBRACA sunt rezumate în Tabelul 6. Curbele Kaplan-Meier pentru SFP și SG sunt prezentate în Figura 1 și, respectiv,
Figura 3.
Tabelul 6. Rezumatul rezultatelor de eficacitate - studiul EMBRACA*
Talazoparib Chimioterapie
SFP conform BICR N = 287 N = 144
Evenimente, număr (%) 186 (65%) 83 (58%)
Mediana (IÎ 95%), luni 8,6 (7,2, 9,3) 5,6 (4,2, 6,7)
Rata de risca (IÎ 95%) 0,54 (0,41, 0,71)
Valoarea p bilateralăb p < 0,0001
SG (analiza finală)c N = 287 N = 144
Evenimente, număr (%) 216 (75,3%) 108 (75%)
Mediana (IÎ 95%), luni 19,3 (16,6, 22,5) 19,5 (17,4, 22,4)
Rata de risca (IÎ 95%) 0,85 (0,67, 1,07)c
Valoarea p bilateralăb p=0,1693
Răspunsul obiectiv, evaluat de N = 219 N = 114investigatord,e
RRO, % (IÎ 95%) 62,6 (55,8, 69,0) 27,2 (19,3, 36,3)
Raportul cotelor (IÎ 95%) 4,99 (2,93, 8,83)
Valoarea p bilateralăf p < 0,0001
Durata răspunsului, de către investigatord N = 137 N = 31
Mediana (IQR), luni 5,4 (2,8, 11,2) 3,1 (2,4, 6,7)
Abrevieri: BICR = evaluarea independentă centrală în orb; IÎ = interval de încredere; CMH = Cochran-
Mantel-Haenszel; RC = răspuns complet; IQR = intervalul intercuartilă; IT = intenția de tratament; N =număr de pacienți; RRO = rata de răspuns obiectiv; SG = supraviețuirea globală; PARP= poli (adenozin difosfat-riboză) polimerază; SFP = supraviețuire fără progresia bolii; RP = răspuns parțial; RECIST 1.1 =
Criteriile de evaluare a răspunsului în tumorile solide, versiunea 1.1;
* SFP, RRO și durata răspunsului se bazează pe datele de la data limită de colectare 15 septembrie 2017 și o urmărire mediană pentru SFP de 13,0 luni (IÎ 95%: 11,1, 18,4) în brațul cu talazoparib și 7,2 luni (IÎ 95%: 4,6, 11,1) în brațul cu chimioterapie. SG se bazează pe datele de la data limită de colectare 30 septembrie 2019 și o urmărire mediană de 44,9 luni (IÎ 95%: 37,9, 47,0) în brațul cu talazoparib și 36,8 luni (IÎ 95%: 34,3, 43,0) în brațul cu chimioterapie.
a. Rata de risc s-a bazat pe modelul regresiei stratificate Cox cu tratamentul ca singură covariabilă (factori de stratificare: număr de regimuri chimioterapice citotoxice anterioare, statusul triplu-negativ, antecedente de metastază a sistemului nervos central) și a fost cu < 1 în favoarea talazoparib față de chimioterapia globală.
b. Testul log-rank stratificat.
c. În momentul analizei finale a SG, 46,3% față de 41,7% din pacienții randomizați în brațul cu talazoparib și, respectiv, în brațul cu chimioterapie primiseră ulterior tratament cu platină și 4,5% față de 32,6% au primit ulterior un tratament cu inhibitor de PARP.
d. Realizat în populația IT cu boală măsurabilă care a avut un răspuns obiectiv. Rata completă de răspuns a fost de 5,5% pentru talazoparib comparativ cu 0% pentru brațul cu chimioterapie.
e. Conform RECIST 1.1, confirmarea RC/RP nu a fost necesară.
f. Testul CMH stratificat.
Figura 1. Curbele Kaplan-Meier pentru SFP - studiul EMBRACA
Abrevieri: IÎ = interval de încredere; SFP = supraviețuire fără progresia bolii;
O serie de analize de subgrup prespecificate ale SFP au fost efectuate pe baza factorilor de prognostic și a caracteristicilor inițiale pentru a investiga consecvența internă a efectului tratamentului. În concordanță cu rezultatele generale, la toate subgrupele individuale de pacienți a fost observată o reducere a riscului de progresie a bolii sau de deces în favoarea brațului cu talazoparib (Figura 2).
Figura 2. Diagrama Forest a analizelor SFP pentru subgrupele-cheie - studiul EMBRACA
Abrevieri: CMa = cancer mamar avansat; IÎ = interval de încredere; SNC = sistem nervos central; RH+ = receptor hormonal pozitiv; IT = intenție de tratament; TAM = tratament ales de medic (chimioterapie); SFP = supraviețuire fără progresia bolii; CMTN = cancer mamar triplu-negativ.
Figura 3. Curbele Kaplan-Meier pentru supraviețuirea globală - studiul EMBRACA
Abrevieri: IÎ = interval de încredere; SG = supraviețuirea globală.
Valoarea p a analizei primare s-a bazat pe un test log-rank stratificat.
Cancer de prostată metastatic rezistent la castrare (mCRPC)
Studiul TALAPRO-2
TALAPRO-2 a fost un studiu randomizat, în regim dublu-orb, controlat cu placebo, în care pacienții(N=805) cu mCRPC au fost randomizați 1:1 pentru a primi Talzenna 0,5 mg o dată pe zi în asociere cuenzalutamidă 160 mg o dată pe zi, față de un braț de comparație cu placebo în asociere cu enzalutamidă 160 mg o dată pe zi. Toți pacienții au primit un analog de hormon eliberator de gonadotropină (GnRH) sau au avut anterior orhidectomie bilaterală si trebuiau să fi progresat la terapia anterioară de privare de androgeni. Tratamentul anterior cu abirateronă sau chimioterapie pe bază de taxan pentru cancerul de prostată metastatic sensibil la castrare (mCSPC) a fost permis.
Randomizarea a fost stratificată în funcție de (1) tratamentul anterior cu abirateronă sau chimioterapie pe bază de taxan față de niciun tratament anterior de acest fel; și în funcție de (2) statusul mutației genei HRR care a fost testat prospectiv prin secvențierea de generația următoare a țesutului tumoral utilizând FoundationOne CDx sau a ADN-ului tumoral circulant (ADNtc) utilizând FoundationOne
Liquid CDx; pacienții cu mutații tumorale ale genelor HRR (ATM, ATR, BRCA1, BRCA2, CDK12,
CHEK2, FANCA, MLH1, MRE11A, NBN, PALB2 sau RAD51C) față de pacienții fără mutații tumorale ale genelor HRR sau cu status necunoscut.
Vârsta mediană a fost de 71 ani (interval 36 până la 91) în ambele brațe; 62% au fost albi, 31% au fost asiatici și 2% au fost negri. Majoritatea pacienților (66%) din ambele brațe a avut un status de performanță ECOG de 0. La pacienții tratați cu Talzenna, proporția pacienților cu boală măsurabilă cu
RECIST 1.1 la momentul inițial, conform BICR a fost 30%. Douăzeci și opt la sută (28%) dintrepacienți au primit anterior abirateronă sau chimioterapie pe bază de taxan. Douăzeci la sută (20%) au avut tumori cu mutații ale genelor HRR și 80% au avut tumori care nu au avut mutații ale genelor
HRR sau au avut status necunoscut.
Rezultatul primar de eficacitate a fost supraviețuirea fără progresia bolii radiologică (SFPr) evaluată în conformitate cu versiunea RECIST 1.1 și criteriile (os) din Criteriile Grupului de lucru pentru studiile clinice în cancerele de prostată 3 (PCWG3), așa cum au fost evaluate prin BICR. SG a fost un criteriu final secundar controlat alfa.
A fost demonstrată o ameliorare semnificativă statistic a SFPr evaluată prin BICR și a SG pentru
Talzenna în asociere cu enzalutamidă comparativ cu placebo în asociere cu enzalutamidă. O analiză a sensibilității SFPr evaluată de investigator a fost concordantă cu rezultatele SFPr evaluate prin BICR.
Rezultatele de eficacitate ale TALAPRO-2 sunt prezentate în Tabelele 7 și 8, și Figurile 4, 5, 6 și 7.
Tabelul 7. Rezumatul rezultatelor de eficacitate - TALAPRO-2 (mCRPC)*
Talazoparib + enzalutamidă Placebo + enzalutamidă
N=402 N=403
SFPr conform BICR
Evenimente, număr (%) 151 (37,6) 191 (47,4)
Mediana (IÎ 95%), luni NR (27,5, NR) 21,9 (16,6, 25,1)
Rata de risca (IÎ 95%) a 0,627 (0,506, 0,777)
Valoarea pb p<0,0001
SG
Evenimente, număr (%) 211 (52,5) 243 (60,3)
Mediana (IÎ 95%), luni 45,8 (39,4; 50,8) 37 (34,1; 40,4)
Rata de risca (IÎ 95%) a 0,796 (0,661; 0,958)
Valoarea pb p=0,0155
Abrevieri: BICR = evaluarea independentă centrală în orb; IÎ = interval de încredere; CSPC = cancer de prostată sensibil la castrare; HRR = repararea recombinării omoloage; mCRPC = cancer de prostată metastatic rezistent la castrare; N = număr de pacienți; NHT = noua terapie hormonală; NR = neatins;
SG = supraviețuirea generală; SFPr = supraviețuirea fără progresia bolii radiologic.
* SFPr se bazează pe data limită de colectare a datelor de 16 august 2022 și o urmărire mediană pentru SFPr de 24,9 luni (IÎ 95%: 24,7, 25,3) în brațul talazoparib plus enzalutamidă, și 24,6 luni (IÎ 95%: 22,1, 24,9) în brațul placebo plus enzalutamidă. SG se bazează pe data limită de colectare a datelor de 3 septembrie 2024și o urmărire mediană pentru SG de 52,5 luni (IÎ 95%: 49,9, 53,4) în brațul talazoparib plus enzalutamidă și de 53,0 luni (IÎ 95%: 50,6, 54,0) în brațul placebo plus enzalutamidă.
a. Rata de risc pe baza modelului proporțional de risc Cox stratificat în funcție de tratamentul anterior cu
NHT (abirateronă) sau chimioterapie pe bază de taxan pentru CSPC (da față de nu) și în funcție de statusul mutației HRR(deficient față de non-deficient/necunoscut), cu < 1 în favoarea talazoparib.
b. Valorile P (bilaterale) din testul log-rank stratificat în funcție de tratamentul anterior cu NHT (abirateronă) sau chimioterapie pe bază de taxan pentru CSPC și în funcție de statusul mutației HRR.
La momentul analizei finale a SG, SFPr mediană a fost de 33,1 luni (IÎ 95%: 27,4; 39,0) la pacienții care au primit Talzenna în asociere cu enzalutamidă și de 19,5 luni (IÎ 95%: 16,6; 24,7) la pacienții care au primit placebo în asociere cu enzalutamidă (rata de risc = 0,667; IÎ 95%: 0,551; 0,807).
Tabelul 8. Rezumatul rezultatelor de eficacitate pentru analiza subgrupei—TALAPRO-2 (mCRPC)*
Talazoparib + Placebo + enzalutamidă enzalutamidă
Analizele subgrupei HRRma
HRRm N=85 N=82
SFPr conform BICR
Evenimente, număr (%) 37 (43,5) 49 (59,7)
Mediana (IÎ 95%), luni 27,9 (16,8, NR) 13,8 (10,9, 19,5)
Rata de risc (IÎ 95%)b 0,424 (0,275, 0,653)
SG
Evenimente, număr (%) 41 (48,2) 55 (67,1)
Mediana (IÎ 95%), luni 45,8 (36,4, NR) 30,1 (25,6, 38,2)
Rata de risc (IÎ 95%)b 0,524 (0,348, 0,787)
Non-HRRm N=207 N=219
SFPr conform BICR
Evenimente, număr (%) 73 (35,3) 95 (43,4)
Mediana (IÎ 95%), luni NR (25,8, NR) 22,4 (16,6, NR)
Rata de risc (IÎ 95%)b 0,695 (0,511, 0,944)
SG
Evenimente, număr (%) 112 (54,1) 133 (60,7)
Mediana (IÎ 95%), luni 45 (34,7, 53,3) 37,4 (31,8, 41,4)
Rata de risc (IÎ 95%)b 0,817 (0,635, 1,053)
Analizele subgrupei BRCAma
BRCAm N=27 N=32
SFPr conform BICR
Evenimente, număr (%) 8 (29,6) 22 (68,7)
Mediana (IÎ 95%), luni NR (16,8, NR) 11 (7,4, 24,6)
Rata de risc (IÎ 95%)b 0,232 (0,101, 0,529)
SG
Evenimente, număr (%) 14 (51,9) 23 (71,9)
Mediana (IÎ 95%), luni 36,9 (24,9, NR) 26,1 (15,2, 35,4)
Rata de risc (IÎ 95%)b 0,556 (0,285, 1,085)
Abrevieri: BICR = evaluarea independentă centrală în orb; BRCAm = gena cancerului mamar cu mutație; IÎ = interval de încredere CSPS = cancer de prostată sensibil la castrare; ADNtc = ADN tumoral circulant; HRRm = gena reparării recombinării omoloage cu mutație; mCRPC = cancer de prostată metastatic rezistent la castrare; N = număr de pacienți; NHT = noua terapie hormonală; NR = neatins; SG = supraviețuirea globală;
SFPr = supraviețuirea fără progresia bolii radiologic.
* Pe baza datei limită de colectare a datelor de 16 august 2022 și o urmărire mediană pentru SFPr de 24,9 luni (IÎ 95%: 24,7, 25,3) în brațul talazoparib plus enzalutamidă, și 24,6 luni (IÎ 95%: 22,1, 24,9) în brațul placebo plus enzalutamidă. SG se bazează pe data limită de colectare a datelor de 3 septembrie 2024 și o urmărire mediană pentru SG de 52,5 luni (IÎ 95%: 49,9, 53,4) în brațul talazoparib plus enzalutamidă, și 53,0 luni (IÎ 95%: 50,6, 54,0) în brațul placebo plus enzalutamidă.
a. Derivat pe baza rezultatelor prospective pe bază de țesut tumoral (rezultate cunoscute înainte de randomizare) și a rezultatelor prospective pe bază de ADNtc sangvin (rezultate cunoscute înainte de randomizare).
b Rata de risc pe baza modelului proporțional de risc Cox stratificat în funcție de tratamentul anterior cu
NHT (abirateronă) sau chimioterapie pe bază de taxan pentru CSPC (da față de nu) cu < 1 în favoarea talazoparib.
La momentul analizei finale a SG, în subgrupul HRRm, SFPr mediană a fost de 27,7 luni (IÎ 95%: 19,3; 38,4) la pacienții care au primit Talzenna în asociere cu enzalutamidă și de 13,8 luni (IÎ 95%: 10,8; 19,3) la pacienții care au primit placebo în asociere cu enzalutamidă (rata de risc=0,454; IÎ 95%: 0,305; 0,674); în subgrupul non-HRRm, SFPr mediană a fost de 33,2 luni (IÎ 95%: 25,9; 44,2) la pacienții care au primit Talzenna în asociere cu enzalutamidă și de 22,1 luni (IÎ 95%: 16,6; 30,4) la pacienții care au primit placebo în asociere cu enzalutamidă (rata de risc=0,740; IÎ 95%: 0,565; 0,969);în subgrupul BRCAm, SFPr mediană nu a fost atinsă (IÎ 95%: 16,8; Neatins) la pacienții care au primit
Talzenna în asociere cu enzalutamidă și a fost de 11 luni (IÎ 95%: 5,9; 13,8) la pacienții care au primit placebo în asociere cu enzalutamidă (rata de risc=0,259; IÎ 95%: 0,120; 0,558).
Figura 4. Curbele Kaplan-Meier pentru SFPr conform BICR - TALAPRO-2 (mCRPC)
Talazoparib + Enzalutamidă
SFPr Mediană = Neatins100 IÎ 95% (27,5, Neatins)
Placebo + Enzalutamidă
SFP mediană = 21,9 luni 80 IÎ 95% (16,6, 25,1)
Rata de risc = 0,63
IÎ 95% (0,51, 078)p < 0,0001
Timpul fără progresia bolii (luni)
Număr de pacienți la risc
Talazoparib +
Enzalutamidă
Placebo +
Enzalutamidă
Abrevieri: BICR = evaluarea independentă centrală în orb; IÎ = interval de încredere; mCRPC = cancer de prostată metastatic rezistent la castrare; SFP = supraviețuirea fără progresia bolii; SFPr= supraviețuirea fără progresia bolii radiologic.
Probabilitate de supraviețuire fără progresia bolii (%)
Figura 5. Diagrama Forest al analizelor SFPr pentru subgrupele cheie specificate în prealabil- TALAPRO-2 (mCRPC)
TALAZOPARIB+ENZA/PLACEBO+ENZA
Valoarea p-
Analiza de sensibilitate N(E) Mediana(luni) Rata de risc (IÎ 95%) bilaterală
Toți pacienții 402 ( 151)/403 ( 191) NE/21,9 0,627 (0,506, 0,777) <0,0001
Scor Gleason: <8 117 ( 34)/113 ( 49) NE/24,6 0,601 (0,388, 0,932) 0,0214
Scor Gleason: >=8 281 ( 115)/283 ( 137) 33,1/19,4 0,667 (0,520, 0,855) 0,0013
Stadiul la diagnostic: M0 172 ( 64)/185 ( 92) NE/21,9 0,607 (0,441, 0,836) 0,0020
Stadiul la diagnostic: M26 ( 86)/215 ( 98) NE/21,9 0,687 (0,514, 0,919) 0,0109
Tipul de progresie la IS: doar PSA 193 ( 70)/206 ( 90) NE/24,9 0,673 (0,492, 0,921) 0,0129
Tipul de progresie la IS: progresie radiologică cu sau fără progresie PSA 150 ( 64)/138 ( 69) 30,4/19,3 0,671 (0,477, 0,945) 0,0213
Locul metastazei la IS: Doar os 169 ( 52)/154 ( 63) NE/26,0 0,594 (0,411, 0,858) 0,0050
Locul metastazei la IS: Doar țesuturi moi 48 ( 15)/57 ( 29) NE/19,5 0,569 (0,304, 1,067) 0,0748
Locul metastazei la IS: Atât os, cât și țesuturi moi 180 ( 82)/188 ( 98) 22,3/16,6 0,705 (0,525, 0,946) 0,0192
Status HRR: HRRm 85 ( 37)/82 ( 49) 27,9/13,8 0,444 (0,289, 0,682) 0,0001
Status HRR: Non-HRRm 207 ( 73)/219 ( 95) NE/22,4 0,693 (0,511, 0,941) 0,0182
Taxan sau NHT anterior, prin IWRS: DA 109 ( 42)/110 ( 58) NE/16,6 0,560 (0,376, 0,834) 0,0038
Taxan sau NHT anterior, prin IWRS: NU 293( 109)/293( 133) NE/23,3 0,684 (0,530, 0,881) 0,00310,25 0,50 0,75 1,00 1,25<-Favorizează TALA+ENZA Favorizează
PBO+ENZA->
Abrevieri: IÎ = interval de încredere; ctDNA= ADN-ul tumoral circulant; E=număr de evenimente; ENZA =enzalutamidă; HRR = Repararea prin recombinare omoloaga; HRRm= gena mutanta de reparare prinrecombinării omoloaga ;IWRS = Sistemul de răspuns interactiv pe Web; mCRPC = cancer de prostată metastaticrezistent la castrare; N = număr de pacienți; NE = neevaluabil /neatins; NHT = noua terapie hormonală; PBO =placebo; PSA = antigen prostatic specific; SFPr = supraviețuirea fără progresia bolii radiologică; IS = intrarea în studiu; TALA = talazoparib.
Raportul de risc pentru toți pacienții s-a bazat pe un model Cox stratificat prin factorii de stratificare airandomizării. Pentru toate subgrupurile, raportul de risc s-a bazat pe un model Cox nestratificat tratamentul fiindsingura covariabilă. Un raport de risc < 1 favorizează talazoparib.
Statusul HRR este evaluat pe baza rezultatelor prospective din țesutul tumoral și al ADN-ul tumoral circulant din sânge.
Figura 6. Curbele Kaplan-Meier ale SG - TALAPRO-2 (mCRPC)
Talazoparib + Enzalutamidă
SG mediană = 45,8 luni
IÎ 95% (39,4; 50,8)
Placebo + Enzalutamidă
SG mediană = 37 luni
IÎ 95% (34,1; 40,4)
Rata de risc = 0,796
IÎ 95% (0,661; 0,958)p = 0,0155
Timpul de supraviețuire globală (luni)
Număr de pacienți la risc
Talazoparib+Enzalutamidă
Placebo+Enzalutamidă
Abrevieri: IÎ=interval de încredere; mCRPC=cancer de prostată metastatic rezistent la castrare;
SG=supraviețuirea globală.
Figura 7. Diagrama Forest a analizelor SG pentru subgrupele cheie—TALAPRO-2 (mCRPC)
TALAZOPARIB+ENZA/PLACEBO+ENZA
Valoarea p-
Analiza de sensibilitate N(E) Mediana(luni) Rata de risc (IÎ 95%) bilaterală
Toți pacienții 402 (211)/403 (243) 45,8/37,0 0,25 0,50 0,75 1,00 1,25 0,796 (0,661: 0,958) 0,0155
Scor Gleason: <8 117 (56)/113 (60) 49,0/40,7 <-Favorizează 0,895 (0,622; 1,289) 0,5522
TALA+ENZA
Favorizează PBO+ENZA-
Scor Gleason: >=8 281 (153)/283 (177) 45,0/35,7 > 0,769 (0,619; 0,955) 0,0174
Stadiul la diagnostic: M0 172 (91)/185 (111) 45,1/38,8 0,828 (0,627; 1,093) 0,1820
Stadiul la diagnostic: M26 (118)/215 (129) 46,6/35,0 0,781 (0,609; 1,003) 0,0525
Tipul de progresie la IS: doar PSA 193 (89)/206 (119) 50,8/38,8 0,716 (0,543; 0,942) 0,0167
Tipul de progresie la IS: progresie radiologică cu sau fără progresie PSA 150 (93)/138 (94) 37,2/32,2 0,817 (0,613; 1,089) 0,1683
Locul metastazei la IS: Doar os 168 (81)/155 (95) 50,8/35,7 0,676 (0,502; 0,910) 0,0093
Locul metastazei la IS: Doar țesuturi moi 48 (19)/57 (25) NE/57,4 0,900 (0,495; 1,636) 0,7299
Locul metastazei la IS: Atât os, cât și țesuturi moi 181 (109)/187 (121) 34,0/33,7 0,868 (0,670; 1,125) 0,2839
Status HRR: HRRm 85 (40)/84 (56) 45,8/30,8 0,542 (0,361; 0,814) 0,0027
Status HRR: non-HRRm 317 (171)/319 (187) 45,5/38,3 0,874 (0,711; 1,076) 0,2046
Taxan sau NHT anterior, prin IWRS: DA 109 (55)/110 (74) 45,0/33,9 0,663 (0,467; 0,940) 0,0201
Taxan sau NHT anterior, prin IWRS: NU 293 (156)/293 (169) 46.6/38.7 0,853 (0,686; 1,060) 0,1512<-Favorizează TALA+ENZA Favorizează P...>
Abrevieri: IÎ=interval de încredere; E=număr de evenimente; ENZA=enzalutamidă; HRR=repararea prin recombinare omoloagă; HRRm=gena mutantă de reparare prin recombinare omoloagă; IWRS=Sistemul de răspuns interactiv pe Web; mCRPC=cancer de prostată metastatic rezistent la castrare; N=număr de pacienți;
Probabilitate de supraviețuire globală (%)
NHT=noua terapie hormonală; SG=supraviețuirea globală; PSA=antigen prostatic specific; IS=intrarea în studiu;
TALA=talazoparib
Rata de risc pentru toți pacienții s-a bazat pe un model Cox stratificat prin factorii de stratificare ai randomizării.
Pentru toate subgrupurile, rata de risc s-a bazat pe un model Cox nestratificat, tratamentul fiind singura covariabilă.
Procentele au fost calculate pe baza valorii N, reprezentând numărul de pacienți din setul complet de analiză pentru fiecare grup de tratament.
Copii și adolescențiAgenția Europeană pentru Medicamente a acordat o derogare de la obligația de depunere a rezultatelor studiilor efectuate cu talazoparib la toate subgrupele de copii și adolescenți în indicația cancer mamar și cancer de prostată (vezi pct. 4.2 pentru informații privind utilizarea la copii și adolescenți).